KAKO SMANJITI ŠTETU?

KAKO SMANJITI ŠTETU?

(Najava događaja) Pridružite nam se! Uoči Svetskog dana zdravlja životne sredine, koji se sada u Srbiji obeležava po prvi put, „Nauka kroz priče“ organizuje tribinu „Kako smanjiti štetu“.

Ove jeseni, uz dobre priče na našoj stranici, za vas pripremamo seriju uzbudljivih akcija – u saradnji sa partnerima obnavljamo velike naučnopopularne tribine, pokrećemo Medijsku laboratoriju i spremamo nove neočekivane sadržaje, one o kojima ste dugo razmišljali, one koji vas zabavljaju, ali i one o kojima se retko govori.

Tako u utorak, 25. septembra, u 18 časova, u prijatnom ambijentu Impact Hub-a (Makedonska 21) otvaramo razgovor na temu koja je neprekidno prisutna u našoj svakodnevici, ali je u javnoj sferi gotovo zapostavljena.

Polazeći od sumornih podataka o šteti koju čovek nesmanjenom žestinom nanosi prirodnom okruženju – klimatskih promena, ambijentalnog zagađenja, eksploatacije resursa i uništavanja biodiverziteta – na raznovrsnim konferencijama, u akcijama i kampanjama možete čuti svakojake ideje i rešenja koja pokušavaju da otklone moderne izazove, podignu kvalitet hrane ili zaštite zdravlje ljudi.

Nije jednostavno, a ponekad je i praktično nemoguće, promeniti ljudsko ponašanje, ma koliko se ono činilo štetnim po okolinu. Na sreću, ispostavlja se da se šteta ponekad može smanjiti primenom novih tehnologija. Spektar programa i javnih politika koje pokušavaju da minimiziraju štete polazeći od toga da ljudi neće menjati svoje štetne navike, ustaljeno se naziva Harm reduction (smanjenje štete).

Istorijski je primer razvoja automobila sa čijom je masovnom proizvodnjom u prvoj polovini 20. veka broj nastradalih u saobraćajnim udesima značajno porastao, ali je bilo sasvim nemoguće, pa i besmisleno, odvratiti ljude od toga da voze kola. Nova tehnološka rešenja u auto industriji, bezbednosna pre svega, smanjila štetu i učinila automobile dramatično bezbednijim. Ideja Harm reduction danas se primenjuje u kontroli širenja bolesti zavisnosti, u proizvodnji hrane i visokotehnoloških proizvoda, građevinarstvu, farmaceutskoj, a posebno duvanskoj industriji.

U nameri da ispitamo koliko je ovakav pristup prisutan u Srbiji, kakve tehnologije se razvijaju i šta su izazovi, uoči Svetskog dana zdravlja životne sredine okupili smo predstavnike nekoliko kompanija i naučnike iz više oblasti na tribini u Impact Hub-u. Bez želje da organizujemo događaj na kome bi se isključivo kritikovalo zatečeno stanje ili ukazivalo na nivo raznih šteta, pokušaćemo da predstavimo moguće puteve ka rešenjima kroz konkretne uspešne prakse kompanija i naučnika.

Na tribini govore: dr Marija Mitrović Dankulov, rukovodilac Inovacionog centra Instituta za fiziku u Beogradu; dr Nevena Buđevac, psiholog, Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju; Željko Đurić, šef razvoja brenda Tesla, Comtrade, Tamara Stanković, direktorka korporativnih poslova za jugoistočnu Evropu, Philip Morris International i Uroš Radojević, specijalista održivog razvoja, Dehlaize Srbija. Moderator tribine je Slobodan Bubnjević, jedan od kourednika NKP.

„Nauka kroz priče“ organizuje tribinu „Kako smanjiti štetu“ u utorak, 25. septembra, u 18 časova, u okviru projekta “Harm Reduction Initiative”.

Dobro došli!