Tribina: GDE SU VANZEMALJCI?

Tribina: GDE SU VANZEMALJCI?

(NAJAVA) Novembar je pun dramatičnih zbivanja, ali u okviru novog programa “Nauka u kući”, jedno veče i ovog meseca odvojeno je za popularnu nauku. Ponovo se okupljamo se u utorak, 25. novembra, u 19h, u kamernoj atmosferi Evropske kuće u Beogradu, na uglu Knez Mihailove i Zmaj Jovine. Nakon uzbudljive tribine kojom smo na istom prošlog meseca obeležili sto godina od kvantne revolucije, sada osvetljavamo popularno pitanje kojim se bavi najozbiljnija nauka.

Ovog puta, naime, razgovaramo o potrazi za životom izvan Zemlje.

Dok je 1950. godine ugledni američko-italijanski fizičar Enriko Fermi boravio u Los Alamosu neobavezno razgovarajući sa grupom kolega o NLO histeriji i novinskim izveštajima o navodno primećenim vanzemaljcima, najednom je uzviknuo: “Gde su svi?” Ovo pitanje će postati jedan od ključnih problema savremene nauke i danas je poznato kao Fermijev paradoks. Naime, ako samo u našoj galaksiji postoji više milijardi zvezda, a oko mnogih postoje i planete, broj svetova na kojima je potencijalno mogao da se razvije život je ogroman, ali ljudi do sada nisu videli nijednog “vanzemaljca”. Kako je moguće da čak ni uz pomoć najsavremenijih svemirskih teleskopa nismo otkrili dokaz o nastanku života izvan Zemlje? Istraživači iz raznih oblasti bave se ovim pitanjem, a u naše doba razvila se cela nova oblast nauke pod nazivom astrobiologija, kojom se naučnici bave i u Srbiji. Šta zahvaljujući tome znamo? A šta ne? Gde su vanzemaljci?

Pridružite nam se na tribini “Gde su vanzemaljci?”

GDE SU VANZEMALJCI?
Utorak, 25. novembar, 19h
Evropska kuća u Beogradu
 (ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine)

Učesnici:
  • Prof. dr Tanja Berić, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu
  • Dr Nemanja Martinović, Astronomska opservatorija u Beogradu

Moderatori: Marija Đurić, Slobodan Bubnjević, “Nauka kroz priče”

Ulaz je slobodan.

Dobro došli!

Ilustracija: Fragment ilustracije za izdanje “Rata svetova” Herberta Dž Velsa objavljeno u Belgiji 1906. autora Henrique Alvim Corrêa