DA LI VREDI UVESTI “TREZNI” FEBRUAR?
U jednom zanimljivom istraživanju, tim naučnika iz Londona pratio je 141 osobu koje konzumiraju alkohol umereno ili u znatnoj količini. To su ljudi koji su pili više od 3 flaše vina ili 10 litara piva nedeljno, što je više nego dvostruko u odnosu na preporučeni maksimum. A onda su potpuno prestali da piju alkohol na mesec dana.
Zapravo, 94 osobe jesu u potpunosti prestale da piju alkohol tokom mesec dana, dok su ostali, njih 47 bili kontrolna grupa i oni su nastavili da piju uobičajeno. Posle mesec dana svima im je izvađena krv i analiza je pokazala ubedljiv zaključak – 47 osoba koje su nastavile da piju imale su, očekivano, iste rezultate kao i mesec dana ranije. Međutim, 94 osobe koje su se odrekle alkohola imale su mnoštvo značajnih poboljšanja rezultata.
Analiza je pokazala je da su rezultati koji ukazuju na insulinsku rezistenciju u proseku opali za 26 odsto čime im je značajno smanjen rizik od dijabetesa tipa 2. Holesterol im je opao za 13 odsto, krvni pritisak za 6 odsto, a telesna težina za 1,5 odsto. Još važnije je da su faktori rasta koji su vezani za 6 tipova kancera, opali značajno. Jedan od tih faktora koji pomaže širenju raka, opao je za čak 41 odsto, dok je drugi koji podstiče deljenje ćelija raka opao za 74 odsto.
Šta se posle desilo sa ispitanicima? Istraživač koji je vodio ovu studiju, Gautam Mehta, sa Univerzitetskog koledža u Londonu bio je vrlo iznenađen rezultatima istraživanja. Mehta ih je sve kontaktirao 7 meseci kasnije i otkrio je da, i pored toga što su njegovi ispitanici bili odlično upoznati sa korišću od odricanja od alkohola, oni su ipak nastavili da piju. Pili su, doduše, oko 20 odsto alkohola manje nego ranije.
M.Đ.
—–
FOTO: Depositphotos/VadimVasenin