KON-TIKI STIŽE NA POLINEZIJU
Pre tačno 70 godina, na današnji dan, ekspedicija norveškog etnologa Tora Hejerdala splavom Kon-Tiki završila je plovidbu kroz Pacifik, od Perua do arhipelaga Tuamotu u Polineziji.
Ova kultna ekspedicija koja je trajala 101 dan decenijama budi maštu, a u istoriju nauke ušla je kao dokaz da ni veliki Pacifik nije bio prepreka drevnim narodima da nasele sve delove sveta, pa tako i tropska ostrva udaljena 6900 kilometara.
Naime, Hejerdal je tvrdio da su ljudi mnogo pre Kolumba bili u mogućnosti da plove daleko, bez obzira na nepostojanje posebnih materijala i tehnologija, te da su sasvim sigurno naselili Polineziju tako što su do nje doplovili iz Južne Amerike. Tu mogućnost je i dokazao ploveći zajedno sa još pet članova ekspedicije i papagajem na jednostavnom splavu. Iako je imao kompas, radio, sat i metalni nož, smatrao je da to svakako nije presudno za uspeh ekspedicije, već sam splav napravljen od lokalnih materijala i po skicama španskih osvajača. Poneli su oko 1000 litara vode spakovane u starinske posude, kao i ogromnu količinu hrane – kokosove orahe, batate, tikve i slično, a usput su lovili ribu.
Hajerdal je kasnije u knjizi u kojoj je opisao ekspediciju (a snimio je i dokumentarac koji je osvojio Oskara) tvrdio da su naši preci i bez posebnih veština i znanja mogli stići do udaljenih krajeva i tako objasnio na koji su način mnogi izolovani krajevi naseljeni ljudima.
Osporavan pre ekspedicije, Hejerdal je danas nacionalni heroj u Norveškoj, a njegov splav Kon-Tiki izložen je u muzeju u Oslu.
Kon-Tiki je decenijama inspiracija za mnoge slične prekookeanske ekspedicije na starinskim splavovima, koje avanturisti i naučnici i dan-danas organizuju.
[M.Đ.]