TELESKOP KOJI JE OTKRIO 2662 PLANETA

TELESKOP KOJI JE OTKRIO 2662 PLANETA

(Tragom vesti) Ilustraciju koja se ovih dana širi medijima objavila je američka Nacionalna administracija za svemir i astronautiku (poznata po akronimu NASA) u spomen na svemirski teleskop Kepler koji je ne samo potvrdio da izvan Sunčevog sistema, oko drugih zvezda, takođe kruže planete, nego je i otkrio zapanjujući broj novih svetova. Naime, NASA je ove nedelje, u utorak 30. oktobra, isključila i poslala u zasluženu penziju slavnog lovca na egzoplanete.

Teleskop Kepler je preživeo nekoliko kvarova prethodnih godina, ali je sada konačno ostao bez goriva. Zato je ostavljen na stabilnoj putanji oko Sunca. Kepler je lansiran u maju 2009. sa planom da izvrši misiju dugu tri i po godine, ali je snimao nebo i slao podatke punih 9 godina. Kako mu tokom misije lova na egzoplanete naša planeta ne bi smetala, Kepler nije lansiran u Zemljinu orbitu poput tolikih drugih veštačkih satelita, nego je upućen da kruži oko Sunca sa nešto dužim periodom i na izvesnom rastojanju od Zemlje.

Kepler predstavlja, bez sumnje, jednu od najuspešnijih naučnih misija u svemiru ikada – pre njegovog lansiranja 2009. godine jedva da je bilo poznato samo nekoliko planeta koje kruže oko drugih zvezda. Prema podacima koje je NASA objavila, Kepler je gotovo odmah udvostručio broj poznatih egzoplaneta, da bi tokom devet godina duge misije potvrdio postojanje čak 2662 planeta.

Za razliku od posmatranja samih zvezda, uz pomoć slabijih ili moćnijih i na kraju, svemirskih teleskopa, lov na planete je posebno zahtevan zadatak – zbog sjaja zvezde, planetu je praktično nemoguće razaznati, pa već tri decenije astronomi pribegavaju vrlo domišljatom triku kako bi otkrili ima li ih izvan Sunčevog sistema.

Naime, ako pažljivo motrite zvezdu, merite njen sjaj u vremenu, možda ćete zapaziti kako sjaj neznatno opadne u nekom trenutku – to se događa kad planeta prođe ispred nje iz prostog razloga što ju je planeta donekle zaklonila. Koristeći ovakav način detekcije, Kepler je snimao čak 503.506 različitih zvezda i na Zemlju poslao čak 678 gigabajta podataka o njihovom sjaju. Na osnovu tog mora infromacija, astronomi su analizom otkrili hiljade novih planeta i objavili čak 2946 naučnih radova.

Nakon uzbudljivih godina, mali komad metala i stakla ostavljen je sada da spava u nepreglednom kosmičkom prostranstvu, da bi, kao i toliki svetovi koje je otkrio, samo kružio oko svoje zvezde.

S.B.

—–

Ilustracija: NASA/Wendy Stenzel